Antreprenoriat Social - Make It Matter
Programul ”Social Entrepreneurship - Make it Matter” (martie-octombrie 2017) a fost dezvoltat pentru tineri activi care ar dori să afle cum să valorifici produsele sociale, cum să dezvolți o strategie de promovare și s-o pui în practică.
În cadrul programului ”Social Entrepreneurship - Make it Matter” participanții au primit posibilitatea de a:
- Învăța și lucra într-un mediu de oameni cu aceeași viziune
- Învăța prin practică de la antreprenori sociali din Moldova, România și Ucraina
- Dezvolta o strategie de promovare a produselor sociale
- Învăța cum să prezinți un produs social
- Participa și prezenta ideile lor în cadrul celui mai mare eveniment de antreprenoriat social și oportunități ecologice din Moldova - “IarmarEco”
Persona de contact: Veronica Cazacov, veronica@ecovisio.org
De ce Antreprenoriat Social?
- Pentru că este una din soluțiile de care are nevoie țara noastră
- Pentru că orice produs social merită promovat ca atare
- Pentru că ”sharing is caring” (”partajarea este grija”)
Află mai multe despre activitățile EcoVisio în domeniul Antreprenoriatului Social
Activitățile Programului:
10.06.2017 - Intro Vizita de Studiu la ”Eco-Răzeni” - ”Floare de Cireș” - în cooperare cu programul ActiveOrganic
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Eco Razeni 2](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Eco-Razeni_2.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Eco Razeni 1](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Eco-Razeni_1.jpg)
15.06.2017 - 19.06.2017 - seminar de impuls ”Antreprenoriat Social” la Centrul de Instruiri Ecologice la Eco-Village Moldova. Împreună, tinerii activiști din Moldova, Armenia și Azerbaidjan au învățat cum să facă businessul social apreciat, cum să dezvolte o strategie de promovare și cum să aplice marketingul ”smart” în practică.
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Impulse Seminar 1](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Impulse_Seminar_1.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Impulse Seminar 2](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Impulse_Seminar_2.jpg)
17.06.2017 - Forumul Antreprenoriatului Social
Forumul Antreprenoriatului Social - aflat la cea de-a treia ediție - a avut loc pe 17 iunie și s-a bazat pe tehnologia Open Space (OST). Au fost abordate următoarele subiecte:
- metode de promovare a antreprenoriatului social în Moldova;
- crearea unui angajament față de produsele/serviciile sociale;
- tehnici și strategii de vânzare a ”poveștii” din spatele produselor/serviciilor sociale.
Discuțiile au ținut cont de două aspecte: 1) Ce avem și ce ne lipsește, și 2) Metode și soluții.
Mai mult despre Forumul Antreprenoriatului Social.
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Forum III 5](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship-Forum-III-5.jpg)
![Social Entrepreneurship Forum III 6](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship-Forum-III-6.jpg)
18.06.2017 - Vizite de studiu la "Atelier99" și "EduJoc"
Pe 18 iunie 2017 participanții au primit oportunitatea să afle despre "Atelier 99 / FabLab Moldova" și întreprinderea socială "EduJoc - Jucării Educative", la fel ca și istoriile în spatele lor.
"Atelier99" este un ONG, o comunitate de ”makeri” și un hub cu un spațiu și instrumente comune care sînt destinate aducerii diferitor idei în viață. Atelier 99 s-a născut în cadrul programului de antreprenoriat social desfășurat de EcoVisio în 2015.
"EduJoc" este unul dintre cele mai populare exemple ale antreprenoriatului social în Moldova, Misiunea lor e ca fiecare copil din Moldova să aibă în casă măcar o jucărie educativă, potrivită cu vârsta, talentul și preferințele sale. De asemenea, EduJoc încurajează părinții să petreacă mai mult timp cu copii lor pentru a afla și a dezvolta interesele și potențialul lor.
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Atelier99](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Atelier99.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit EduJoc](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_EduJoc.jpg)
10-11.07.2017 - Vizita de studiu la Impact Hub Odessa
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Impact Hub 2](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Impact_Hub_2.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Impact Hub 1](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Impact_Hub_1.jpg)
03-04.09.2017 - Vizita de studiu la "Dulce Plai" și "Mai Bine"
Pe data de 3-4 septembrie 2017 participanții au fost într-o vizită de studiu la întreprinderea socială "Dulce Plai" (s. Todirești, r-nul Ungheni) și asociația "Mai Bine" (Iași, România), to learn about their wonderful environmental initiatives and social enterprises: ”CUIB” - centrul urban de inițiative bune și o cafenea cu impact socia; ”Legumești” - o seră pentru semințe organice, care se construiește din cob; și ”REDU” - proiectul de reutilizare a hainelor și de reducere a plasticului.
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study Visit Iasi 2](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_Visit_Iasi_2.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 Study visit Iasi 1](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_Study_visit_Iasi_1.jpg)
30.09 - 01.10.2017 - Întîlnirea de totalizare la IarmarEco
IarmarEco - Iarmarocul Oportunităților Ecologice și al Antreprenoriatului Social - este un eveniment socio-cultural desfășurat în fiecare toamnă din 2013 pentru a uni principalii activiști din lumea ecologică și socială a Moldovei. Este o combinație dintre iarmaroc, networking facilitat și prezentări / lecții interactive, ceea ce îl face un eveniment deosebit și unic în domeniul ecologiei și activismului social în Moldova.
Scopul IarmarEco este de a informa publicul larg despre posibilitățile schimbării rutinei actuale într-un stil de viață activ și sănătos: respectiv, durabil. Iarmarocul ajută reprezentanții din domeniul protecției mediului (ONG-uri, întreprinderi, companii, instituții guvernamentale) să dezvolte o viziune comună și s-o comunice publicului larg, dar mai ales să inducă conceptul de antreprenoriatului verde.
În 2017, IarmarEco a avut loc pe 30 septembrie - 1 octombrie, cu circa 80 de fermieri, antreprenori și artizani, cu produsele, serviciile și inițiativele lor ecologice și sociale; peste 40% din ei participau prima dată în calitate de expozanți. Au fost și peste 15 de ateliere teoretice și practice care au abordat diferite aspecte de a fi ecologic / social. Iarmarocul s-a bucurat de circa 1000 de vizitatori.
Mai multă informație despre IarmarEco aici.
Mai multe fotografii aici.
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 IarmarEco 1](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_IarmarEco_1.jpg)
![Social Entrepreneurship Make it Matter 2017 IarmarEco 2](/images/topics/SE/Social-Entrepreneurship_Make-it-Matter-2017_IarmarEco_2.jpg)
Totalurile programului:
Beneficiarii direcți:
- 37 de participanți ai seminaelor și vizitelor de studiu: 31 activiști din Moldova, trei din Armenia și trei din Azerbaidjan,
- 70 de participanți ai Forumului Antreprenoriatului Social,
- cirac 1000 de vizitatori și peste 80 de expozanți la IarmarEco,
Beneficiarii indirecți:
- peste 10 000 de persoane care au aflat despre Forumul Antreprenoriatului Social, programul ”Antreprenoriat Social - Make it Matter” și evenimentul IarmarEco.